MOVE

, , Leave a comment

MOVE je »black liberation« skupina, ustanovljena leta 1972 pod imenom »Christian Movement for Life« v Filadelfiji. Skupina živi v komuni v Filadelfiji ob opuštevanju filozofije anarho-primitivizma (anarhistična kritika nastanka in razvoja civilizacije). Skupina kombinira revolucionarno ideologijio z delom na področju zaščite živali. Vsi člani skupine se spremenili svoje priimke v Africa.

Christian Movement for Life

Zaradi pritožb sosedov je policija leta 1978 hotela izprazniti stavbo, v kateri so bivali. Pri tem je prišlo do streljanja, v katerem je kroglo od zadaj v vrat prejel policist, ki je zaradi poškodb umrl. Kljub priči, ki je trdila, da je krogla prišla od policistov in obtoženim, ki so trdili, da je bil policist obrnjen proti njim (sicer pa le zakaj bi v času streljanja bil obrnjen s hrbtom proti njim?), je bilo 9 članov skupine obsojeno za uboj. Vsak je dobil max 100 let zapora. Dva sta umrla v zaporu, dva od preostalih so izpustili po 40-tih letih, tri po 41-tih in enega letos, po 42-tih letih zapora. En Član je še v zaporu.

Leta 1981 so člani zaskvotali novo lokacijo v Filadelfiji. Maja 1985 je skoraj 500 policistov obkolilo stavbo z namenom, da jih deložirajo. Izklopili so jim elektriko in vodo ter evakuirali okoliške stavbe. Filadelfijski komisar je prebral dolg govor, v katerem je zahteval, naj izpraznijo stavbo. Ker se skvoterji (8 odraslih in 5 otrok) niso odzvali, so se odločili, da jih deložirajo na silo. Prišlo je do 90 minutnega streljanja, policija je stavbo zasipala s solzivcem. Pri tem je bil poškodovan en policist (v hrbet!!). Policisti so izstrelili več kot 10.000 nabojev, nato je komisar ukazal bombardiranje stavbe. Policijski helikopter je na stavbo odvrgel polkilogramsko bombo, ki je zadela generator. Eksplozija je povzročila požar, v katerem je umrlo 11 ljudi v stavbi (od tega 4 otroci). Ogenj se je razširil in uničil 65 bližnjih hiš. Ramona Africa, ena od dveh preživelih, je trdila, da je policija streljala na stavbo na tiste, ki so hoteli pobegniti pred požarom. Nasprotno pa so policisti trdili, da so iz stavbe streljali na gasilce. Nihče od odgovornih ni bil obtožen za napad. Ramona je odsedela 7 let. Mesto je 11 let kasneje moralo plačati $1,5 milijona odškodnine preživelima članoma skupine in sorodnikom ubitih, šele 9 let kasneje pa $12,83 milijonov oškodovanim sosedom v požaru. In šele letos se je nekdanji župan opravičil vsem žrtvam.